MENÜ
MEETING & WEDDING & RESTAURANT

Hakkımızda

Eşsiz İstanbul Boğazı manzarasına sahip Cemile Sultan Korusu, İstanbul Ticaret Odası tarafından yönetilmektedir.

Cemile Sultan Korusu, çevre düzenlemeleri ve 2000 yeni ağaç dikimi ile adına yakışır bir çehreye dönüştürülürken, koruda yer alan yüzlerce ağaç da İstanbul Ticaret Odası’nın çaba ve çalışmaları sayesinde kurtarılmıştır.

Koruda; bireysel ve kurumsal organizasyonlara ev sahipliği yapabilen davet mekanlarının yanı sıra kafe, restoran, yüzme havuzu, basketbol sahası ve tenis kortu gibi sosyal alanlar da bulunmaktadır. İstanbul Ticaret Odası üyeleri rezervasyon yaptırarak kafe ve restoranlardan yararlanabilmektedir.

Sosyal tesislerde bulunan diğer aktiviteler için tesis üyeliği gerekmektedir.

Cemile Sultan Kimdir?

Cemile Sultan, 31. Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid’in kıymetli kız evlatlarından biridir.
1843 ile 1914 yılları arasında yaşamıştır.
II. Abdülhamit 1876 yılında tahta çıktığında, Kandilli’de yer alan sarayı kardeşi Cemile Sultan adına yirmi beş bin altın ödeyerek satın alınmıştır.
Cemile Sultan, 1858’de Mahmut Celalettin Paşa ile evlenmiş ve 1884 yılında Kandilli‘deki Sahil Sarayı’nı oğlu Celalettin Bey’e bırakmıştır. 10 Şubat 1914’te ise vefat etmiştir.
Sahil Sarayı’nın üst tarafındaki Cemile Sultan Korusu içerisinde Orta Köşk ve Cici Bey Köşkü adlarında iki köşk olduğu bilinmektedir.
Sahil Sarayı, 1914 yılında vergilerin ağırlığı nedeniyle yıkılmıştır. 1918 yılında; 1. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra Yunanlı bir armatör olan Likardopulos, Cemile Sultan Sahil Sarayı’nı ve hemen arkasında yer alan 99,5 dönümlük koruyu satın almış, 1944 yılında ise film yapımcısı Cemil Filmer’e satmıştır.
Koruda yer alan tarihi köşk, 29 Ekim 1952’de bir Cumhuriyet Bayramı gecesinde, elektrik kontağında yaşanan arıza sebebiyle yanmıştır. Sonrasında ise Cemil Filmer, koruyu Türkiye Odalar Borsalar ve Birlik Personeli Sigorta ve Emekli Sandığı’na satmıştır.
İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı, Cemile Sultan Korusu’nu kiralayarak yüzlerce ağacı kurtarmış, 2000’e yakın yeni ağaç dikerek Korunun dokusunu yenilemiştir.

BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZİ ARAYALIM
Bilgileriniz İletilmiştir.
GÖNDER >