Türkçe İngilizce Almanca
Hakkımızda

İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Koru Tesisleri

İstanbul Kandilli'deki tarihi Cemile Sultan Korusu, İTO eliyle canlandırılmış, kurumakta olan yüzlerce ağaç kurtarılmış, 2000 yeni ağaç dikilmiş ve çevre düzenlemesi yapılmıştır.

Koruda yer alan İstanbul Ticaret Odası Tesisi; yüzme havuz, basketbol, voleybol sahaları, tenis kortları , havuz yapımı, açık ve kapalı restoranları ile mükemmel bir tesis olarak hizmet vermektedir.

İstanbul Ticaret Odası üyeleri rezervasyon yaptırarak restoranlardan yararlanabilmektedir. Diğer aktivitelerden yararlanabilmek için tesis üyeliği gerekmektedir.

 

Tarihçe

Abdülmecid'in kızlarından biri olan Cemile Sultan 1843 - 1914 yılları arasında yaşamıştır.

II. Abdülhamit 1876 yılında tahta çıktığında Kandilli’de iskele yanındaki Sahil Sarayını kardeşi Cemile Sultan adına yirmi beş bin altına satın alınmıştır.

Cemile Sultan, 1858'de, Mahmut Celalettin Paşa ile evlenmiş, 1884 yılında Kandilli ‘de ki Sahil Sarayı’nı oğlu Celalettin Bey'e bırakmış, 10 Şubat 1914'de vefat etmiştir.         


Sahil Sarayı'nın üst tarafında bulunan Cemile Sultan Korusu içerisinde "Orta Köşk" ve "Cici Bey Köşkü" adlarında iki köşk olduğu bilinmektedir.

Sahil Sarayı, 1914 yılında verginin ağırlığı nedeniyle yıkılmıştır.1918' de I. Dünya Savaşının sona ermesinden sonra Yunanlı bir armatör olan Likardopulos, Cemile Sultan Sahil Sarayı ile arkasındaki 99.5 dönümlük Koruyu satın almış, 1944 yılında ise film yapımcısı Cemil Filmer'e satmıştır.

Köşk, 29 Ekim 1952'de Cumhuriyet Bayramı gecesinde, bir elektrik Kontağı nedeniyle yanmıştır. Cemil Filmer, Koruyu Türkiye Odalar Borsalar ve Birlik Personeli Sigorta ve Emekli Sandığı’na satmıştır.

İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı, Cemile Sultan Korusu’nu kiralayarak yüzlerce ağacı kurtarmış, 2000'e yakın yeni ağaç dikerek Korunun dokusunu yenilemiştir.

 

 

 

İŞTİRAKLERİMİZ


İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 yılında kurulan bir Vakıf Üniversitesidir. Eminönü Kampüsü, Üsküdar Kampüsü, Küçükyalı Kampüsü ve Sütlüce Kampüsü olarak 4 kampüste hizmet verilmektedir.

 

Formula İstanbul Yatırım A.Ş. : Hissedarı olduğumuz Formula İstanbul Yatırım A.Ş.’de nominal değerli 1.904.800,00 TL (%0.7326) payımız bulunmaktadır.

 

Kar-Sar Tur A.Ş. : Faaliyet de bulunan Kars Sarıkamış Turizm Kültür ve Ticaret A.Ş.’nin  %16 payına sahip bulunmaktayız.

 

TİKA (TC.Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

Tika ve İstanbul Ticaret Odası arasında İşbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu proje kapsamında yurtdışından öğrenciler getirilerek çeşitli meslek gruplarında eğitim vermek amaçlanmıştır. Gelen öğrencilerin konaklama, eğitim ve sosyal hizmetleri karşılanmaktadır.

 

 


CSK